آخرین خبرها
خانه / بایگانی برچسب : یزد

بایگانی برچسب : یزد

شهر ایساتیس یا همان یزد با آب انبار و بادگیر های فراوان

635629849175864867

مجموعه امیرچخماق به جز تکیه و حسینیه اصلی که امروز در میانه شهر و در میدانی به همین نام قرار دارد، شامل آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و مسجد است.   یزد که در تاریخ از آن به عنوان ایساتیس نیز یاد می کنند، شهر یادگارهای تاریخی است و از آب انبارها و قناتهای خفته در دل ... ادامه مطلب »

یزد چه غذاهای سنتی خوشمزه ای دارد

dsfr_53_1472797015

اگر از یزدی ها بپرسید غذای سنتی و خاص یزد کدام است، فورا می گویند: شولی! شولی بر دو نوع است: شولی ساده که در فصل زمستان بیشتر پخته می شود و در آن ماش پخته، اسفناج، چغندر، شوید و گاه شلغم و کدو زرد می ریزند.   یزد غذاهای سنتی جالبی دارد که شاید در دیگر استان های مرکزی ... ادامه مطلب »

درباره شغل و پیشه مازاری

635458539533651986

        کوچه مازاری یزد هنوز هم حال و هوای قدیم را دارد و گرچه بسیاری از واحدهای مازاری آن تعطیل شده اما همین تعداد موجود، توانسته اند نام مازاری را به خوبی حفظ کنند. همه شهرها و مناطق کشور بسته به نوع آداب، سنن و ظرفیت های هر استان، به جز مشاغل معمول و مرسوم در هر ... ادامه مطلب »

غار نباتی تفت معجزه طبیعت ( غار گلو سرخ )

1

  غار نباتی در دهانه کوهی در اطراف منطقه نصرآباد واقع شده است و دارای دهانه ورودی به ابعاد یک و نیم متر است که به شکل حفره در داخل زمین تشکل شده است.   غار نباتی یکی از غارها و جاذبه‌های گردشگری اعجاز برانگیز شهرستان تفت است که هر بیننده‌ای را محو خود می‌کند. غار نباتی یا همان غار ... ادامه مطلب »

امیرچخماق نماد معماری یزد

1

  اما اگر بخواهیم به تاریخچه این بنای تاریخی اشاره کنیم، باید گفت که این بنا توسط امیرجلال‌الدین چخماق از سرداران شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسرش فاطمه‌خاتون ساخته شد.   امیرچخماق که از آن به عنوان نماد معماری یزد یاد می‌شود، مجموعه‌ای زیبا و منحصر به فرد است که همه عناصر مورد نیاز یک محله شامل آب‌انبار، ... ادامه مطلب »

دره سنگاب بیشه در یزد

8

در مسیر این دره پوشش گیاهی بنه و انجیر کوهی به وفور قابل مشاهده است. کوچه های باریک با دیواره سنگی صیقل یافته از آب با پیچهای تند در انتهای دره گواه وجود جریانهای سیلابی بسیار شدید در این منطقه است   این دره در مسیر شهرستان بافق به بهاباد قرار دارد. در صورتی که مسیر رودخانه فصلی در شرق ... ادامه مطلب »