آخرین خبرها
خانه / بایگانی برچسب : لرستان

بایگانی برچسب : لرستان

لرستان چه صنایع دستی و سوغاتی دارد

2df75c04-c54a-480d-815e-35a65a6814af

صنایع دستی هر منطقه‌ای نشانی از ذوق و هنر و همچنین سبک زندگی اهالی آن منطقه است که در برهه‌ای از زمان بر حسب نیاز پدید آمده است. صنایع دستی در استان لرستان را می‌توان به چند بخش با توجه به تولیدکنندگان آنها تقسیم کرد       لرستان یکی از استان‌های غربی ایران و مرکز آن شهر خرم‌آباد است. ... ادامه مطلب »

آشنایی کامل با لباس محلی لرستان

      شال : پارچه بلند سفیدی از جنس چلوار است که چند دور به کمر می پیچانند و در مواقع ضروری از آن استفاده می کنند. در قدیم در زمان جنگ نیز زخمها را با آن می بستند. سرزمین زیبای لرستان از هزاران سال پیش محل سکونت مردمی بوده که بتدریج مراحل تکامل زیستی و فرهنگی خود را ... ادامه مطلب »

آبشار بیشه دورود لرستان یک جای کم نظیر در طبیعت ایران

635627131798696783

در مسیر شهرستان دورود به طرف آبشار بیشه مناطق دیدنی وجود دارد که در کنار رودخانه سزار واقع شدهاند که میتوان به آبشارهای فصلی و دائمی، آبشارهای یخی در زمستان و درختان متنوع اشاره کرد.     آبشار بیشه یکی از جاذبه‌های بی نظیر در لرستان و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در مسیر راه آهن خوزستان – ... ادامه مطلب »

همه چیز درباره استان لرستان و لیست جاهای دیدنی لرستان

25_lorestan

  اين استان، از شمال به استان هاي مركزي و همدان، ازجنوب به استان خوزستان، از شرق به استان اصفهان و از غرب به استان هاي كرمانشاه و ايلام محدود است استان لرستان سرزميني زيبا با آب و هواي دلپذير و محصوردركوههاي مرتفع و صعب العبور است كه بين 46درجه و51دقيقه تا 50 درجه و22 دقيقه عرض شمالي درسلسله جبال ... ادامه مطلب »

معرفی بازی محلی تیلا چق چق استان لرستان

635523354986230221

    توضیحات بازی: گروهی که بوسیله چوب های دستی بازیکنان بشرح زیر در زمین باز و دشت هموار صورت می گیرد: دو گروه از بازیکنان پس از یارگیری و تهیه چوب به تعداد بازیکنان ،برای خود رئیس یا سرگروه انتخاب می کنند. در فرهنگ لغت فارسی، کلمه بازی برابر با سرگرمی، مشغولیت و ورزش آمده است.بازی‌ها به طور عام ... ادامه مطلب »

آشنایی با دریاچه گهر

1

  گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل شده‌است.   شهرستان دورود یکی از مراکز گردشگری لرستان است که با دارا بودن طبیعت بکر و زیبا به پایتخت طبیعت ایران ... ادامه مطلب »

تالاب‌ های قدیمی پلدختر

1

تالاب‌های این شهرستان در 12 کیلومتری جنوب شهر پلدختر قرار دارند و با مهاجرت پرندگان از مناطق سیبری چشم انداز زیبای این تالاب‌‌ها پیدا می‌کنند که چشم هر رهگذری را مجذوب خود می کنند.   تالاب‌های یازده‌گانه معروف پلدختر بر روی آهک‌های خرد شده لنداسلاید سیمره قرار دارند که حدود 10 تا 11 هزار سال پیش ایجاد شده‌اند. تالاب‌ها از ... ادامه مطلب »

آبشار بیشه شاهکار طبیعی

1

    این آبشار در کنار راه آهن تهران – خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار گرفته و از این رو هر ساله پذیرای در ایام مختلف بهار و تابستان پذیرای مسافران زیادی از جای جای کشورمان است. آبشار بیشه به عنوان یکی از زیباترین و گردشگر پذیرترین آبشارهای لرستان و ایران طی ایام تعطیلات نوروزی بیش از پیش ... ادامه مطلب »

به 40 هزار سال پیش لرستان سفر کنید

1

    تاریخ گذاری های به دست آمده از رادیوکربن نمونه های موستری از غار کنجی متجاوز از 40 هزار سال و نمونه های «برادوستین» به دست آمده از غار یافته بین 21 هزار تا 40 هزار سال پیش تاریخ گذاری شده است. مرکز لرستان بنابر گواه یافته های باستان شناسی یکی از قدیمی ترین زیستگاههای بشری در ایران به ... ادامه مطلب »

استان لرستان مرکز پارینه سنگی است

1

در مرکز شهر خرم آباد ضلع شرقی خیابان شریعتی و در مسیر قدیمی شهر تاریخی «شاپور خواست» به خوزستان سنگ نوشته ای به شکل مکعب که بصورت یکپارچه متصل به صخره ای طبیعی بوده است، قراردارد. استان لرستان مرکز پارینه سنگی با پل‌های تاریخی شگفت انگیز و غارهای باستانی چندین هزار ساله، دیاری پرجاذبه برای علاقمندان به فرهنگ و تاریخ ... ادامه مطلب »