آخرین خبرها
خانه / تاریخ و تمدن

تاریخ و تمدن

امیلیانو زاپاتای مکزیکی و ارتش زاپاتیست ها

635699962563207172

    اعضای زاپاتیست‌ها را بومیان سرخ‌پوست مکزیکویی تشکیل می‌دهند .زاپاتیست‌ها با آن که تاکید بر حقوق بومیان مکزیکو دارند اما به هیچ عنوان خواستار خودمختاری و تشکیل دولت جداگانه آنان نیستند.   نام “زاپاتیست‌ها” از اسم شخصیت انقلابی مکزیکو “امیلیانو زاپاتا” گرفته شده است.زاپاتا پس از کشته شدن در سال 1919 به قهرمان ملی مکزیکو مبدل گردید و جنبش ... ادامه مطلب »

کودکان اینوئیت جنایتی که بعد از نیم قرن فاش شد

نفر اول از سمت راست (این عکس در گرینلند گرفته شده)

      کودکان قرار بود پس از وارد شدن به دانمارک، نزد خانواده‌های سرپرست فرستاده شوند. اما ابتدا باید تابستان را در جایی که به آن “کمپ تعطیلات” می‌گفتند، می‌گذراندند.   در دهۀ 1950، گروهی از کودکان “اینوئیت” را از خانواده‌هایشان در گرینلند جدا کردند، تا شهروند نمونۀ دانمارکی از آنها تربیت کنند. بیش از 60 سال از آن ... ادامه مطلب »

جنگ‌ های صلیبی در پیدایش رنسانس چه نقشی داشتند

        جنگ‌های صلیبی سرانجام با پیروزی مسلمانان پایان گرفت. در این پیروزی عماد‌الدین زنگی، فرمانروای موصل، پسرش‌ نورالدین فرمانروای مصر و شام و بویژه صلاح‌الدین ایوبی،‌ هر یک به نوبه خود، نقش بزرگی ایفا کردند‌.   هانه جنگ‌های صلیبی که تا 2 قرن، در چند نوبت دامنه یافت، اختلاف میان مسلمانان و مسیحیان بر سر تصرف اورشلیم(بیت‌المقدس) ... ادامه مطلب »

ایلین برگوین جاسوس فراموش شده بریتانیا

با مرگ ایلین بِرگوین سلاح‌های نگهداری شده در خانه‌اش نیز کشف شد

      گذشته مخفیانه «ایلین بِرگوین» مستمری بگیر خجالتی و بازنشسته در هفته اخیر برملا شد. گذشته او با یک مسلسل دستی در خانه‌اش گره خورده است. حالا سوال مطرح شده این است که نقش جاسوسان زن فراموش شده بریتانیا چه بود؟ عکسی از «ایلین بِرگوین» منتشر شد که مربوط به 78 سال پیش است و او را در ... ادامه مطلب »

ارنست اولدهم جاسوسی که باعث قتل و کشتار 60 میلیون نفر شد

جلد کتاب نیک بارات با عنوان «جاسوس فراموش شده»

  غییرات رویکردی در دهه 30 میلادی تصادفی نبود، زیرا همه چیز به ماجرای زندگی اولدهم برمی‌گشت. تراژدی داستان این است که اگر اولدهم به استخدام MI5 درمی‌آمد، او به یک عامل‌ اطلاعاتی‌ دو جانبه‌ تبدیل می‌شد   «ارنست اولدهم» اولین جاسوس انگلیسیِ استالین بود و به نظر می‌رسد که شروع جنگ جهانی دوم زیر سر او بوده است. ارنست ... ادامه مطلب »

همه چیز درباره زنان در دوران قاجار

635589266210960832

  زنان بیوه نیز در عصر قاجار شرایطی ویژه داشتد، چنانکه ویشارد می نویسد: «دخترانی را دیده ام که در سن دوازده سالگی با مردانی که در حد سنی پدربزرگشان بوده اند ازدواج کرده اند و همین امر باعث به وجود آمدن بیوه های زیادی شده است     در نظام خانوادگی دوران قاجار، حق طلاق با مرد بود و ... ادامه مطلب »

تاریخچه نظمیه در ایران / نظمیه کی به وجود آمد

635551223829773057

           آخرین رئیس شهربانی در دوران سلطنت رضاشاه، پاسیار مختار بود که ضمن انجام وظیفه در شهربانی به درجه سرتیپی (سرپاسی) نیز ترفیع یافت و با وقوع حوادث شهریور 1320 ش، تهران را ترک کرد و سرهنگ اعتماد مقدم شهربانی را در غیاب او اداره کرد. روز اول تیر 1292 سرهنگ «وستداهل» سوئدی طی اعلامیه‌ای رسماً ... ادامه مطلب »