آخرین خبرها
خانه / مقالات سفر و مسافرت

مقالات سفر و مسافرت

پارچه بافی و صنایع دستی هنر صنعتگران ایرانی

    یکی از صنایع اقوام اصیل و بومی فلات ایران از گذشته‌های دور، صنعت پارچه‌بافی است. از آنجا که نیاز به لباس و پوشاک بعد از نیاز به غذا و مسکن از نیازهای اولیه بشر به شمار می‌آید، صنعت نساجی از بدوی‌ترین صنایع دستی بوده و از گذشته‌های دور جزء لاینفک زندگی اقوام اصیل و بومی فلات ایران قلمداد ... ادامه مطلب »

خیابان مجیدیه تهران

  افراد سرشناس ارمنی در این محله کم نیستند؛ کسانی که هم برای اهالی و هم برای ما ایرانیان آشنا هستند و باعث افتخار محله‌شان شده‌اند، ازجمله شهدای ارمنی که طی هشت سال جنگ جان خود را فدای وطن کردند. صدای گلوله از هر طرف شنیده می‌شود. مردم وسط خیابان می‌دوند. سر و کله یک اتوبوس پیدا می‌شود، خودش را ... ادامه مطلب »

چطور بریم کره جنوبی / راهنمای سفر به کره جنوبی

مناطق دیدنی کره تنها به این فهرست خلاصه نشده و بخش‌های جذاب دیگری را نیز شامل می‌شود. شاید به همین علت است که تورهای گردشگری ایرانی نیز در فراهم کردن ترتیبات سفر به این سرزمین، فعال هستند. جهانگردی فقط رفتن به کشورهای اروپایی و آمریکایی یا حتی تجربه دیدن شاخ آفریقا نیست؛ گاهی هم باید به همین قاره خودمان سری ... ادامه مطلب »

تاریخچه سرداب در ایران

  در معماری سنتی کاشان نیز همین الگو به چشم می‌خورد. در معماری این شهر فضاهای متعدد و متنوعی ساخته می‌شود. در کاشان نیز سرداب‌ها الگوی شکم دریده‌ای از ساختمان‌ها بودند که در زیرزمین‌هایی گود قرار داشتند.   بخش وسیعی از سرزمین‌مان آب و هوایی گرم و خشک دارد؛ سرزمینی که بخشی از آن کویر لم یزرع است و ناله ... ادامه مطلب »

سفر به پنج شهر مهم دنیا در گردشگری غذایی

یکی از این محله های مدرن و جدید ، بوکیت بین تانگ است. محله ای که شب های شاد و سرزنده ای دارد و شما می توانید شام خود را در فضای شاد و سرزنده این حله نوش جان کنید. به طور کلی رستوران های این محله خوب است و مراکز تجاری بزرگی مثل پاویلیون در قلب آن واقع شده ... ادامه مطلب »

پدیده زشت یادگاری نوشتن روی آثار باستانی و تاریخی

    محسن ذاکری‌نیا با بیان این‌که معمولا آثاری که داخل شهر و تحت حفاظت است، کمتر مورد یادگار نویسی واقع می‌شود، می‌افزاید: اما معمولا آثار خارج از شهر و یا آثاری که تحت حفاظت نیست، از این نظر در امان نیست، به‌طوری که در بنای تاریخی شهدای فهرج که خارج از شهرستان فهرج قرار دارد، از سال 1314 یادگاری‌های ... ادامه مطلب »

خواهر خواندگی چیست کدام شهرها با تهران خواهر خوانده هستند

  محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم معتقد است خواهرخواندگی تعبیری از حسن روابط بین دو شهر است اما در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد و بیشتر جنبه سیاسی موضوع مطرح است تا کارهای عملیاتی. تهران ۱۹ خواهر خوانده دارد. درماه گذشته شهرهای تفلیس و بوداپست به خواهر خوانده های تهران افزوده شدند.امضای این قراردادها چه ... ادامه مطلب »

لس آنجلس شهر بدون مترو

  تجربه کم من اما به خودم ثابت کرد که زندگی در هرجای دنیا، مزایا و صدالبته معایب خودش را دارد و هر جامعه‌ای با توجه به پیشینه‌ فرهنگی و اقتصادی و تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان نیاکان‌شان، متفاوت از جامعه‌ دیگری است و اگر کم و کسری هست، خودمان باید برای رفع آن تلاش کنیم. سال‌هاست بعضی از هموطنان ما ... ادامه مطلب »

با چند غذای عجیب غریب دنیا آشنا شویم – عکس و توضیحات

فوگو، غذایی است که از پختن یک نوع ماهی پفی درست می‌شود. پختن این نوع غذا برای هر کسی قانونی نیست. در واقع تنها آشپزهایی که دوره‌های لازم سه‌ساله را گذرانده‌اند و مهارت کافی دارند، می‌توانند این غذا را بپزند، چون بخش‌هایی از این ماهی به شدت سمی و کشنده است.   عکس «ذائقه» چیز عجیبی است که از فرهنگ ... ادامه مطلب »

چطور بریم نیوزلند / راهنمای سفر به نیوزلند

  گرچه تورهای گردشگری در مورد کشور همسایه، استرالیا، بسیار دست و دلباز هستند اما این تنوع تور در مورد نیوزیلند صدق نمی‌کند. خوشبختانه این کشور در ایران سفارت خانه دارد و نیازی به سفر به کشوری دیگر نیست. مقصد جهانگردی این هفته، کمی دور است! کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام که نزدیک‌ترین همسایه‌اش، استرالیا، در 2000 کیلومتری آن ... ادامه مطلب »

چطور بریم مغولستان / راهنمای سفر به مغولستان

    با وجود قول‌های رد و بدل شده میان مقامات سیاسی ایران و مغولستان، این کشور در ایران سفارتخانه‌ای ندارد. سال 2012 رئیس‌جمهور مغولستان از طرح لغو روادید میان ایران و این کشور استقبال کرد که تا این لحظه، عملی نشده است. نام مغول که می‌آید اولین نکته‌ای که به ذهن می‌رسد تاراج و ویرانی به‌جا مانده از چنگیز ... ادامه مطلب »

چطور بریم السالوادور / راهنمای سفر به السالوادور

   ایرانیان برای سفر به السالوادور نیاز به دریافت ویزا دارند. اگر دیدن سرزمین آتشفشان، قهوه و موج‌های بلند، سفری 25 تا 40 ساعته را برایتان قابل تحمل می‌کند، پس رفتن به یکی از کشورهای همسایه و تهیه ویزا نیز برایتان سخت نخواهد بود، چرا که این کشور در ایران سفارتخانه ندارد. قهوه، آتشفشان و موج‌سواری! شاید در نگاه اول ... ادامه مطلب »

چطور بریم سوئد / راهنمای سفر به سوئد

   بخش‌های دیدنی و جذاب سوئد، جرقه مسافرتی چند روزه را در ذهن هر کسی روشن می‌کند، اما آداب و اسباب سفر به ونیز شمال اروپا، برنامه‌ریزی مناسبی را می‌طلبد. اگر قصد سفر از طریق تورهای گردشگری را دارید باید پول قابل توجهی را پس‌انداز کرده باشید بعد از توصیه سفر به فهرستی بلندبالا از کشورهای آسیایی و آفریقایی و ... ادامه مطلب »

چطور بریم شیلی / راهنمای سفر به شیلی

  برای سفر به شیلی و تهیه ویزای آن، باید ابتدا راهی کشورهای همجوار مانند ترکیه شد، چراکه شیلی در ایران سفارتخانه‌ای ندارد. هزینه پرواز به این کشور نیز متفاوت است، اما به طور معمول حدود هفت میلیون تومان خواهد بود اگر به قاره آمریکای جنوبی در نقشه جغرافیا نگاه کنید، خطی باریک از شمال تا جنوب قاره مشخص شده ... ادامه مطلب »

چطور بریم یمن / راهنمای سفر به یمن

   گرچه سفر به این کشور در شرایط کنونی منطقی نیست، اما پس از آرام شدن این منطقه از جهان، اگر دلتان هوای دیدن خلیج عدن یا مناطق کوهستانی صنعا را کرد باید به سفارت یمن رفته و برای صدور ویزا تقاضا بدهید.  بعضی از نقاط جهان هستند که با وجود بهره‌مندی از جذابیت‌های طبیعی و تاریخی به علت شرایط ... ادامه مطلب »

غذاهای خوشمزه خیابانی را بخوریم

 بدون شک در قاره آسیا، تایلند و چین در این حوزه پیشتاز هستند. گرچه بیشتر غذاهای خیابانی طبخ شده در این کشورها باب طبع گردشگران خارجی نیست، اما تنوع چشمگیری دارد. صرف‌نظر از غذاهای عجیب مانند حشرات، نودل‌های تایلندی نماینده خوبی برای این دسته از غذاها هستند در خیابان‌های شلوغ در حال قدم زدن هستید، چند ساعتی از زمان معمول ... ادامه مطلب »

چطور بریم تاجیکستان / راهنمای سفر به تاجیکستان

   برای سفر، تهیه روادید الزامی است گرچه با مشکل زیادی همراه نخواهد بود. بهترین راه رسیدن به تاجیکستان، مسیر هوایی است چراکه در صورت سفر زمینی باید از چند کشور عبور کرد که داشتن ویزای آنها هم لازم است.  آسیا، قاره کهن، آن‌قدر وسیع و کشورهایی با طبیعت گوناگون را پذیراست که می‌توان فهرستی طولانی از مقاصد گردشگری را ... ادامه مطلب »

چطور بریم ژاپن / راهنمای سفر به ژاپن

برای رفتن از تهران به توکیو مشکلی ندارید و می‌توانید از پرواز مستقیم یا با واسطه پکن استفاده کنید. با این حال گرانی بلیت و مشکلات احتمالی روادید و نیز ناشناخته بودن این کشور برای ما ایرانی‌ها باعث می‌شود به همان راهکار همیشگی روی بیاوریم ژاپن، در چند قرن گذشته، همواره سرزمین رویایی ایرانیان بوده است. نشان به آن نشان ... ادامه مطلب »

رزرو آنلاین هتل از اینترنت

   با توجه به این‌که امروزه در صنعت گردشگری، مراکز اقامتی دیگر فقط جنبه خوابیدن و استراحت ندارند؛ و تنوع و امکاناتشان تا به آنجا گسترش یافته که گاه خود به جاذبه گردشگری بدل شده‌اند، بهتر است کمی برای یافتن یک اقامتگاه مناسب وقت صرف کنید. انتخاب یک اقامتگاه مناسب، از مهم‌ترین نکات برنامه‌ریزی سفر است. هر گردشگری با توجه ... ادامه مطلب »

آداب و رسم و رسوم عروسی اقوام مختلف ایرانی

مراسم ازدواج در شهرها و روستاهای مختلف استان یزد با اندکی تفاوت به یکدیگر شبیه هستند. پس از خواستگاری که در قدیم حتی در حمام‌ها انجام می‌شد نوبت به مراسم عقدکنان شیرین و جذاب یزدی‌ها می‌رسد.   آیین‌هایی که گاه با خاستگاهی مشترک، تفاوت‌هایی شیرین در اجرا دارد. یکی از این آیین‌ها هم که در تمام قومیت‌ها و گوشه‌و‌کنار ایران ... ادامه مطلب »