آخرین خبرها
خانه / میراث فرهنگی

میراث فرهنگی

ماه رمضان در کرمانشاه چگونه است

  یکی دیگر از رسوم حسنه در استان کرمانشاه، در روز عید فطر انجام می‌شود. در این روز مردم پس از به جا آوردن نماز عید فطر، برای همدردی به خانه آشنایان و اقوامشان که عزیزی را از دست داده‌اند می‌روند و ساعتی را در کنارشان می‌نشینند و به آنها دلداری می‌دهند. وقتی مردم سرزمینی با تمدنی دیرپا، بر قبله‌ای ... ادامه مطلب »

ابن یا بن – جشن بودایی ها در کشور ژاپن

  یکی از بهترین نقاط ژاپن برای شرکت در این جشن، توکوشیما در جزیره شیکوکو است. در حالی که این جزیره کوچک تنها 250 هزار نفر جمعیت دارد؛ هر ساله از 13 تا 15 آگوست، حدود یک میلیون و 300 هزار نفر در این مراسم حضور می‌یابند.   کشورهای مختلف براساس تاریخ، قومیت یا مذهب خود، آداب و رسوم مختلفی ... ادامه مطلب »

کره جنوبی جشنواره لجن پراکنی دارد

  این جشنواره‌ هر ساله نه‌تنها مردم کره‌جنوبی بلکه گردشگرانی از کشورهای مختلف بویژه اروپا را به سمت خود جذب می‌کند. طبق آمار موجود هر سال، نزدیک به سه میلیون نفر در جشنواره‌ لجن بوریئونگ شرکت می‌کنند. از عجیب بودن پرتاب گوجه و پرتقال به سمت یکدیگر به‌عنوان بهانه‌ای برای برپایی جشن که بگذریم، لجن ‌پراکنی هم برای خود آداب ... ادامه مطلب »

خزانه جواهرات ملی کجاست / تاریخچه

به موجب قانون مصوب 25 آبان 1316 شمسی، قسمت عمده جواهرات به بانک ملی ایران منتقل شد و سپس جزو پشتوانه اسکناس و بعدا وثیقه اسناد بدهی دولت به بانک بابت پشتوانه اسکناس قرار گرفت. خزانه فعلی جواهرات در سال 1334 ساخته و در سال 1339 با تاسیس بانک مرکزی ایران افتتاح و به این بانک سپرده شد گنجینه بی‌مانند ... ادامه مطلب »

آداب و رسم و رسوم عروسی اقوام مختلف ایرانی

مراسم ازدواج در شهرها و روستاهای مختلف استان یزد با اندکی تفاوت به یکدیگر شبیه هستند. پس از خواستگاری که در قدیم حتی در حمام‌ها انجام می‌شد نوبت به مراسم عقدکنان شیرین و جذاب یزدی‌ها می‌رسد.   آیین‌هایی که گاه با خاستگاهی مشترک، تفاوت‌هایی شیرین در اجرا دارد. یکی از این آیین‌ها هم که در تمام قومیت‌ها و گوشه‌و‌کنار ایران ... ادامه مطلب »

در میراث فرهنگی غذاهای آیینی از یاد رفته اند

dsfr_53_1476775743

  از آنجایی که کشور ما دارای فرهنگ های متنوع در نقاط مختلف است، شاهد تنوع چشمگیری در فرهنگ و زندگی مردمان کشور هستیم که در حوزه تغذیه نیز مشهود است.   سال هاست که مردم کشورمان در برگزاری ده ها سنت دینی و ملی خود از خوراک ها و نوشیدنی های ویژه این مناسبت ها، بهره می برند. بیش ... ادامه مطلب »

آشنایی کامل با لباس محلی لرستان

      شال : پارچه بلند سفیدی از جنس چلوار است که چند دور به کمر می پیچانند و در مواقع ضروری از آن استفاده می کنند. در قدیم در زمان جنگ نیز زخمها را با آن می بستند. سرزمین زیبای لرستان از هزاران سال پیش محل سکونت مردمی بوده که بتدریج مراحل تکامل زیستی و فرهنگی خود را ... ادامه مطلب »

دارالفنون دارد به دست فراموشی سپرده می شود

635570367899683121

    کو امیر نظام؟ 163 سال از روزی که دستور ساخت مدرسه را به میرزا رضاخان مهندس تبریزی داده، می‌گذرد. مدرسه‌ای که در کنار ارک همایونی بنا شد تا در آن دانشجویان ایرانی تربیت شوند‌.     «چاکر آستان ملائک پاسبان، فدوی خاص دولت ابد مدت، حاج علی‌خان پیشخدمت خاصه، فراشباشی دربار سپهر اقتدار مامور است که به فین ... ادامه مطلب »

معرفی بازی محلی تیلا چق چق استان لرستان

635523354986230221

    توضیحات بازی: گروهی که بوسیله چوب های دستی بازیکنان بشرح زیر در زمین باز و دشت هموار صورت می گیرد: دو گروه از بازیکنان پس از یارگیری و تهیه چوب به تعداد بازیکنان ،برای خود رئیس یا سرگروه انتخاب می کنند. در فرهنگ لغت فارسی، کلمه بازی برابر با سرگرمی، مشغولیت و ورزش آمده است.بازی‌ها به طور عام ... ادامه مطلب »

میراث فرهنگی هویت ماست باید از آن به خوبی مراقبت کنیم

82228301-71014659

    هم موزه ها و هم میراث فرهنگی هر دو در شناخت گذشتگان و نیاکانمان نقش دارند. حفظ این میراث و موزه ها یعنی اهمیت قائل شدن به تاریخ و تمدن یک ملت و کشور است.   میراث فرهنگی آداب و رسوم گذشتگان یک منطقه و کشور را به ما بازگو می کند و انسان با شناسایی آن به ... ادامه مطلب »

درباره شغل و پیشه مازاری

635458539533651986

        کوچه مازاری یزد هنوز هم حال و هوای قدیم را دارد و گرچه بسیاری از واحدهای مازاری آن تعطیل شده اما همین تعداد موجود، توانسته اند نام مازاری را به خوبی حفظ کنند. همه شهرها و مناطق کشور بسته به نوع آداب، سنن و ظرفیت های هر استان، به جز مشاغل معمول و مرسوم در هر ... ادامه مطلب »

رسم نوروز خوانی مردم همدان

1

    در نوروز خوانی افرادی که به آنها نوروز خوان گفته می شود به صورت دوره گردی به شهرها و روستاهای مختلف می روند و اشعاری در مدح بهار یا با ذکر مفاهیم مذهبی به صورت بداهه یا از روی حافظه می خواند. نوروز خوانی، بهارخوانی یا نوروزی، گونه ای از آواز خوانی است که در گذشته در استان ... ادامه مطلب »

رسم سمنو پزان مردم تایباد

1

    به بهانه آغاز سال نو و در آستانه نوروز با یکی از پژوهشگران نام آشنا و قدیمی تایباد قرار می‌‌گذاریم تا آیین‌های نوروزی و عید باستانی نوروز را در شهرستان تایباد مرور کنیم. شهرستان مرزی تایباد شرقی‌ترین دیار خراسان رضوی است، مردمانش شیعه باشند یا سنی برادروار دست در دست هم گره می‌کنند و نوروز باستانی را به ... ادامه مطلب »

عید و سال نو در کشورها و فرهنگ های مختلف

1

  مردم بنگال روزهای پیش از عید خانه‌های خود را تمیز و تزئین می‌کنند. آنها جلوی در خانه‌شان کوزه‌ای سفالین قرارداده و آن را از آب مقدس قرمز پر می‌کنند. سپس درون آن، شاخه‌ای از درخت انبه که حتما باید پنج شاخه کوچک داشته باشد، قرار می‌دهند.   مردمان هر کشور و فرهنگی هنگام شروع سال نو مراسم خاص خودشان ... ادامه مطلب »

شال اندازی رسم و سنتی زیبا از مردم شهرستان بهار

1

    مردم شهرستان بهار عید نوروز را مفصل برگزار و از چند روز پیش، کلوچه‌ مخصوصی از آرد، روغن، زیره و رازیانه درست می‌کنند اما مراسم آتش افروزی چهارشنبه سوری، مراسم چیدن سفره هفت سین، پوشیدن لباس های نو و رفتن به دید و بازدید نوروزی به شیوه دیگر مناطق ایران در این شهرستان نیز رایج است. جشن ها ... ادامه مطلب »

شادی و پایکوبی فرهنگ مردم سیستان و بلوچستان

1

  شادی و پایکوبی بخصوص میان زنان سیستانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است به طوری که در مناسبت‌های گوناگون، انواع مختلفی از مراسم شادی بخش به نمایش گذاشته می‌شدند. شادی و پایکوبی از وجوه بارز فرهنگ سیستانی‌هاست که نمونه‌اش را در همه جای زندگی روزمره این مردم می‌توان دید. گرچه بسیاری از این رسوم فرخنده و دلنشین رو به زوال ... ادامه مطلب »

بازی های محلی اقوام ایرانی که بسیار لذت بخش هستند

1

ورزش‌های بومی و محلی ریشه در تاریخ، فرهنگ، آیین و سنت سر زمینی ما دارد و در بسیاری از این بازی‌ها نیز روح اسلامی حاکم است. شاید امروزه با شنیدن نام بازی، بیشتر مردم انواع بازی‌های رایانه‌ای را تصور کنند، اما نباید از این واقعیت غافل بود که اگر چه بازی‌های امروزی عاری از هرگونه تحرک بوده و به صورت ... ادامه مطلب »

درباره لباس های محلی اقوام ایرانی

1

لباس‌های محلی استان فارس از زیباترین جاذبه‌های فرهنگی سراسر ایران است. یک نمونه از لباس‌های محلی و سنتی مردم استان فارس لباس عشایر است. لباسی که شاید برای گردشگری ایران همچون یک برند معروف ظرفیت تبلیغ داشته باشد. بارها شده وقتی به منطقه‌ای سفر می‌کنیم در غرفه‌های مربوط به جاذبه‌های گردشگری آن منطقه لباس‌هایی می‌بینیم که می‌توان با آن عکسی ... ادامه مطلب »

همه چیز درباره افسانه بابانوئل و جشن کریسمس

1

اما بابا نوئل یا سانتا کلاوس در سال 1822 در آمریکا و در نوشته های دکتر مور که داستان های کودکان را می نوشت ،متولد گردید. به این ترتیب ، بابا نوئل جایگزین سن نیکلاس می شود.   دردوران باستان ، درسراسر اروپا، جشنهای رومی ها، اقوام ژرمن یا اقوام سلت نویددهنده آغاز فصل زمستان بودند. سپس ، با ظهور ... ادامه مطلب »

رسم یلدا در جاهای مختلف ایران چطور است

1

  کرمانی‌ها در شب یلدا علاوه بر مراسمی که در سایر نقاط ایران برگزار می‌شود، رسم جالب و متفاوتی دارند. کرمانی‌ها در طول شب یلدا تا سحرگاه به انتظار قارون افسانه‌ای می‌نشینند.   در بسیاری از نقاط ایران در شب یلدا همچون دیگر مراسم ملی و مذهبی برای نو عروس‌ها هدیه می‌فرستند، اما این سنت در میان شمالی‌ها، آذربایجانی‌ها و ... ادامه مطلب »