آخرین خبرها
خانه / جهانگردی / چطور بریم قزاقستان / سفر به قزاقستان

چطور بریم قزاقستان / سفر به قزاقستان

635521797901425516

 

  • سفر به قزاقستان را باید از جایی در شمال تهران شروع کرد. سفارت قزاقستان در محله دروس باید به شما ویزایی 30 روزه بدهد تا بتوانید با داشتن آن و البته خرج کردن دو میلیون تومان برای پرواز مستقیم تهران ـ آلماتی به بزرگ‌ترین شهر این کشور از آسیای میانه برسید.

 

دیوار به دیوار که نه؛ ولی یک جورهایی همسایه هستیم. قزاقستان، یکی از شرکای ما در دریاچه خزر است که این روزها برای جشن استقلال خود آماده می‌شود. 23 سال از جدایی این کشور از اتحاد جماهیر شوروی می‌گذرد و حالا این نوشته می‌خواهد به این پرسش پاسخ دهد که چرا و چگونه باید به قزاقستان سفر کرد.
اول برویم سراغ پایتخت این کشور؛ «آلماتی» که ترجمه فارسی آن «سیبستان» می‌شود، در نظر بسیاری از مسافران دو ویژگی بارز دارد؛ نخست سرسبز است و مسافران بخصوص از درختان بلوطی یاد می‌کنند که در شهر فراوان است و گویا یادگار دوره شوروی است زیرا در دوره سوسیالیستی هر دختر و پسری که می‌خواستند ازدواج کنند، باید ده درخت می‌کاشتند. از آن طرف شهر، کاملا مدرن است. سیستم حمل‌ونقل عمومی مناسبی دارد. اینترنت بی‌سیم در بسیاری از نقاط شهر در دسترس است و ساختمان‌ها و بناهایی کاملا مدرن دارد و این را بخوبی از مراکز خریدی چون «مگامال» می‌توان فهمید.

در چنین فضایی یکی از تفریحاتی که خواهد توانست به شما کمک کند، پیاده‌روی است. در عین حال می‌توانید از مرکز تفریحی که در منطقه‌ای به نام «کوک‌تپه» وجود دارد و تله‌کابینی هم که در آن اطراف است، استفاده کنید. دیدن پارک‌شهر و باغ‌وحش آن هم می‌تواند یک گزینه باشد. اگر در فصل‌های سرد به قزاقستان بروید می‌توانید از زمین پاتیناژ این شهر هم استفاده کنید که به نام «مدئو» مشهور است. دیدن موزه مرکزی قزاقستان، کلیسای قدیمی خیابان پوشکین و البته مسجد بزرگ شهر هم باید در فهرست‌تان باشد. اگر به «آستانه»، پایتخت جدیدالتاسیس هم بروید، می‌توانید از برج «بایترک» که نماد فعلی قزاقستان است و مرکز تفریحی «خان‌شاطر» دیدن کنید.

مردم قزاقستان آن‌طور که سفرنامه‌نویسان توصیف کردند، ظاهری مدرن دارند. نشانه مدرن بودن را باید در نرخ باسوادی نزدیک به صددرصدی و البته شیک‌پوشی مردم در سطح شهر تماشا کرد. احتمال این‌که بخواهید برخورد سختی با کسی در قزاقستان پیدا کنید، کم است، مگر در برابر کسانی که می‌خواهند پول زیادی از شما بگیرند؛ مثل مسافرکش‌ها. همینجا باید گفت که آلماتی شهر بدون تاکسی است و فقط (اتوبوس‌هایی البته به شکل منظم) و مسافرکش‌های شخصی در آن حضور دارند. درباره این مردم یک نکته دیگر هم باید بدانید. زنان در قزاقستان، حضور پررنگی در عرصه جامعه دارند. ار رانندگی گرفته تا کار در بازار و حتی شاگرد شوفر بودن در اتوبوس‌ها و پلیس بودن و مراقبت پرواز در فرودگاه؛ نکته‌ای که برای یک کشور شرقی و البته با جمعیت مسلمان جالب توجه است. جالب است بدانید که قزاقستان، کشوری قدرتمند از حیث اقتصادی است. تولید ناخالص داخلی این کشور بیش از 200 میلیون دلار است و این یعنی درآمد سرانه 14 هزار دلاری برای هر فرد. قزاقستان در زمان اتحاد جماهیر شوروی یک قطب صنعتی بوده و این شرایط را تا همین امروز هم حفظ کرده است. همچنین این نکته هم جالب است که این کشور قطب فعالیت‌های فضایی در شرق جهان هم شناخته می‌شود. از آن طرف معادن غنی نفت و گاز هم به کمک قزاق‌ها آمده است. طبیعت هم گرچه خشک است و هوا در فصل سرد، سوزنده و در گرما، ناملایم است؛ اما با مردم یاری می‌کند و از این‌رو قزاقستان یکی از قطب‌های تولید غلات آسیای میانه است. این وضع خوب اقتصادی نه فقط در سطح کلان که برای مردم هم وجود دارد. بیکاری در این کشور 5 درصد است و 5 درصد مردم هم زیر خط فقر هستند. از این روست که دیدن اتومبیل‌های گران‌قیمت یا فروشگاه‌های بزرگ برند‌های خارجی لباس، این نوید را به شما می‌دهد که تلاش می‌شود سطحی از زندگی مطلوب برای همه مردم وجود داشته باشد.

پا نوشت: در نگارش این مطلب از سفرنامه هوشنگ سامانی، استاد اسلامی ندوشن و فرهاد ابوالقاسمی استفاده شده است.

چطور برویم؟

سفر به قزاقستان را باید از جایی در شمال تهران شروع کرد. سفارت قزاقستان در محله دروس باید به شما ویزایی 30 روزه بدهد تا بتوانید با داشتن آن و البته خرج کردن دو میلیون تومان برای پرواز مستقیم تهران ـ آلماتی به بزرگ‌ترین شهر این کشور از آسیای میانه برسید.

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*