آخرین خبرها
خانه / جهانگردی / چطور بریم تانزانیا / راهنمای سفر به تانزانیا

چطور بریم تانزانیا / راهنمای سفر به تانزانیا

 

  • سفر به تانزانیا هیجان خاص خود را دارد. برای تجربه این ماجراجویی و دیدن حیات وحش زیبای این کشور، باید کمی هم اهل ریسک باشید. تانزانیا در ایران سفارتخانه ندارد، اما این امر مشکلی را در مورد صدور روادید برای شما ایجاد نمی‌کند چراکه در فرودگاه یا مرز تانزانیا براحتی می‌توانید

نام قاره آفریقا و کشورهای آن که به گوش می‌رسد، شاید واژگانی چون خشکسالی، جنگ داخلی و فقر اول از همه به ذهن برسد، اما قاره سیاه، آن‌قدرها هم تیره روز نیست!
635422377172396491

تانزانیا یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری در شرق آفریقا با جاذبه‌های توریستی فراوان است. حدود 38 درصد از مساحت تانزانیا به عنوان مناطق حفاظت‌شده کنار گذاشته شده است. 16 پارک ملی،
29 منطقه تفریحی، 40 منطقه طبیعی کنترل شده و پارک‌های دریایی در کنار کوه کلیمانجارو که بلندترین نقطه آفریقاست، بخش‌های مختلف گردشگری این کشور را تشکیل می‌دهد.

براساس آمار منتشر شده در سال 2013، سفر و گردشگری 12.7 درصد از تولید ناخالص داخلی تانزانیا را تشکیل داده و 11 درصد از نیروی کار کشور در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. آمار استخدام در بخش گردشگری مانند آمار ورود مسافران خارجی هر سال در حال افزایش است.

به عنوان مثال سال 2005 فقط 590 هزار نفر گردشگر از مرزهای تانزانیا عبور کرده‌اند؛ این در حالی است که این آمار در سال 2012 نزدیک به یک میلیون و صد هزار نفر بوده است.

آنچه تانزانیا را در مرکز توجه قرار داده، پایتخت یا زندگی شهری آن نیست بلکه طبیعت شگرف آن، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. جاذبه‌های گردشگری شناخته شده تانزانیا در بخش شمالی این کشور واقع شده و شامل کوه کلیمانجارو و پارک ملی سرنگتی است.

پارک ملی سرنگتی به خاطر مهاجرت سالانه بیش از 1.5 میلیون گاو وحشی آفریقایی و 250 هزار گورخر در آن معروف شده است. این پارک به خاطر وسعت زیاد و تعداد بالای جانوران و درندگان، اغلب به عنوان بهترین اندوخته طبیعی در قاره آفریقا شناخته می‌شود.

سرنگتی، بزرگ‌ترین جمعیت شیرهای آفریقا را در خود جای داده و این به دلیل زیاد بودن طعمه در این منطقه است. هم‌اکنون نزدیک به 3000 شیر در این زیست‌بوم زندگی می‌کنند. سافاری یا وحش گشت (کلمه پیشنهادی فرهنگستان زبان و ادب فارسی) به وسیله بالن یکی از روش‌های محبوب بازدید از این پارک هیجان‌انگیز است.

بالن‌های رنگی که گاهی تا 16 نفر ظرفیت دارند از فراز گله‌های گورخر، شیر و دیگر حیوانات عبور کرده و صحنه‌های شگفت‌انگیزی را برای عکاسی فراهم می‌کنند.

یکی دیگر از بخش‌های حیات وحش تانزانیا، منطقه حفاظت شده انگورونگورو بوده که جزو میراث جهانی یونسکو نیز هست. دره انگورونگورو ـ که کاسه‌ای آتشفشانی و فعال است ـ درون پارک قرار گرفته که البته در آن خبری از مواد مذاب نیست! برای دیدن حیات وحش موجود در این منطقه، سوار شدن در ماشین‌های مخصوص و گشتزنی در آن پیشنهاد می‌شود.

در کنار مناظر طبیعی اگر بخواهیم به یک نقطه گردشگری که رنگ و بوی شهری دارد اشاره کنیم، بدون شک شهر سنگی زنگبار تنها گزینه در تانزانیاست. زنگبار شهری تجاری ـ ساحلی با تاریخی جذاب است که به کاشفان، ادویه‌های عجیب و غریب، تاجران دریایی و سلاطین متعدد شناخته می‌شود. بسیاری از مناطق تاریخی این شهر دست‌نخورده باقی مانده و مسئولان فرهنگی برای حفظ معماری زیبای آن، نزدیک به 200 نفر از شهروندان را به خدمت گرفته‌اند.

گرچه این کشور آفریقایی به حیات‌وحش متنوع خود معروف است، اما نمی‌توان از سواحل آن چشمپوشی کرد. جزیره مافیا، بزرگ‌ترین جزیره یک مجمع‌الجزایر کوچک در سواحل تانزانیا واقع شده است. این جزیره به خاطر داشتن آب‌های عمیق مناسب برای غواصی، آبزیان فراوان و همچنین قسمت‌های مرجانی منحصربه‌فرد خود شهرت دارد. مسابقات غواصی و ماهیگیری در این جزیره از طرفداران زیادی برخوردار است.

در نهایت این‌که اگر به گردشگری فرهنگی و آشنایی با قبایل آفریقایی علاقه دارید، تانزانیا فرصت مناسبی را برای همراهی کردن مردم قبایل ماسایی و بوشمن‌ها ـ که افرادی صحرانشین هستند ـ فراهم کرده است.

چطور برویم؟

سفر به تانزانیا هیجان خاص خود را دارد. برای تجربه این ماجراجویی و دیدن حیات وحش زیبای این کشور، باید کمی هم اهل ریسک باشید. تانزانیا در ایران سفارتخانه ندارد، اما این امر مشکلی را در مورد صدور روادید برای شما ایجاد نمی‌کند چراکه در فرودگاه یا مرز تانزانیا براحتی می‌توانید

برای گرفتن ویزا اقدام کنید. در حال حاضر، تورهای گردشگری ایرانی سفر به کشورهای آفریقایی را به صورت یک مجموعه پیشنهاد می‌دهند؛ به عنوان مثال تور 13 روزه دور آفریقا که شامل اوگاندا، تانزانیا، کنیا و زنگبار می‌شود با احتساب هزینه بلیت هواپیما، نزدیک به 16 میلیون تومان برای شما آب می‌خورد! اما اگر در جهانگردی استاد هستید نیازی به این همه خرج نیست.

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*