آخرین خبرها
خانه / ایرانگردی / محله قیطریه تهران

محله قیطریه تهران

محله-قیطریه-79372-همگردی

  • دلیل شکل‎گیری این محله را نیز مانند بیشتر محلات شمیرانات می توان کشاورزی و باغداری دانست. افراد موثر در شکل‎گیری آن کارگرانی بودند که برای دیگران کشاورزی و باغداری می‎کردند. انقلاب اسلامی را نیز می‎توان یکی از بزرگترین تحولاتی به شمار آورد که باعث رشد جمعیت این محله شده است

خیابانهای منطقه :

بلوار اندرزگو – خیابان شریعتی – خیابان قیطریه – بلوار صبا – بلوار کاوه – بزرگراه صدر – خیابان چیذر – خیابان فرمانیه – خیابان قلندری شمالی – خیابان سلیمانی غربی – خیابان خراسانی – خیابان موسیوند – خیابان خلیلی – خیابان کریمی – خیابان سهیلی
 
مکانهای مهم منطقه :
پارک قیطریه – مجتمع توانبخشی رفیده – حوزه علمیه قائم (عج) چیذر – مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران – مجتمع ورزشی و فرهنگی چمران
 
موقعیت جغرافیایی :
مختصات: ۳۵.۷۹۱۶۲° شمالی ۵۱.۴۵۰۹۳° شرقی
قیطریه یکی از محلات قدیمی شمیرانات در شمال تهران است. وجود بزرگترین و زیباترین پارک تفریحی منطقه به نام پارک قیطریه از خصوصیات منحصر به فرد زیست محیطی این محل می‎باشد.
این محله با مساحتی معادل ۱٬۵۲۷۱۱۶ کیلومتر مربع در منطقه ۱ شهر تهران واقع شده . محدوده فعلی این محله از شمال به خیابان قیطریه، بلوار صبا و شمال پارک قیطریه، از جنوب به بزرگراه صدر، از شرق به بلوار قیطریه و شرق پارک قیطریه و از غرب به خیابان شریعتی منتهی می گردد.
 
تاریخچه :
دلیل شکل‎گیری این محله را نیز مانند بیشتر محلات شمیرانات می توان کشاورزی و باغداری دانست. افراد موثر در شکل‎گیری آن کارگرانی بودند که برای دیگران کشاورزی و باغداری می‎کردند. انقلاب اسلامی را نیز می‎توان یکی از بزرگترین تحولاتی به شمار آورد که باعث رشد جمعیت این محله شده است. اقوامی که باعث شکل‎گیری این محله شده‎اند، اقوامی هستند که از شهرستان بروجرد واقع در استان لرستان به این محل آمده‎اند و تشکیل خانواده داده و اساس و بنیان این محله را پی‎ریزی نمودند.
از ساختمان های عمومی که در این محل وجود داشته می‎توان به یک باب حمام واقع در کنارمسجد جعفری اشاره نمود و خیابان قیطریه را می‎توان به عنوان خیابان اصلی این محله معرفی نمود. باغ بزرگی نیز که در این محل واقع شده است ابتدا متعلق به نظام‌الدوله و آصف‌الدوله بوده است که میرزا علی‌اصغر اتابک ملقب به امین‎السلطان، نخست وزیر ناصرالدین شاه برای آنکه رفت و آمدش به کاخ صاحبقرانیه که ناصرالدین شاه در آن اقامت می‌کرد تسهیل گردد، آن را ازایشان خریداری نموده و در آنجا برای خود خانه‎ای ساخت که امروز بازسازی و به فرهنگسرا تبدیل شده است.
گفته شده است که قیطریه در قدیم شکارگاه بوده و در بهار و تابستان شکارهای کوچک و بزرگ و پرندگان فراوان در آن یافت می‎شده است.
باغ قیطریه که اکنون تنها قسمتی از آن به صورت پارک قیطریه باقی مانده، درختانی کهنسال و جویهای آب و قنات مخصوص به خود داشته و به صورت جنگلی طبیعی بوده است.

 

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*