آخرین خبرها
خانه / ایرانگردی / باغ امیر سلیمانی – شمیرانات – تهران

باغ امیر سلیمانی – شمیرانات – تهران

635753407894686819

 

  • از ویژگی‌های باغ امیرسلیمانی می‌توان به خانه قدیمی با معماری اوایل دوره پهلوی، قرارگیری ساختمان در یک‌سوم میانی زمین، قرارگیری عناصر اصلی نظیر عمارت اصلی باغ و آب‌نماها در محور اصلی باغ، وجود هندسه منظم در کاشت گیاهان و کاشت ردیفی درختان کاج اشاره کرد.

بافت تاریخی هر شهر و روستایی نماد هویت و شناسنامه آن شهر و روستاست و از تاریخ و قدمت نشان دارد. اگرچه ما در چند دهه گذشته با بافت تاریخی شهر و روستایمان بی‌مهر بودیم و برای مدرن شدن خانه‌هایمان، خانه پدری را ترک یا یکشبه ویرانش کردیم؛ اما هستند خانه‌هایی که از گزند مدرنیته و زرق و برق کورکننده‌اش درامان مانده‌اند. اگر در شهر و روستای خود، خانه و بنایی دارید که از گذشته نشان دارد، با شماره‌ای که در بالای صفحه می‌بینید تماس بگیرید و عکس و اطلاعاتش را در اختیار ما بگذارید تا در خانه پدری معرفی‌اش کنیم.

***

شمیرانات، شهرستانی خوش آب و هوا در شمال تهران که بی‌شک یکی از جاذبه‌های این کلانشهر به شمار می‌رود، محله‌ای دارد به نام جماران که شاید شهرتش از شمیرانات بیشتر باشد. ‌

محله جماران به دلیل داشتن هسته‌های تاریخی و ارزشمندی مانند باغ خسروشاهی، امیرسلیمانی، موزه دارآباد و خانه حضرت امام(ره) مورد توجه بوده است. انقلاب اسلامی و ساکن شدن رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(ره) سال 1359 در این محله سبب شهرت و رشد جمعیت بیشتر این محله شد.

باغ امیر سلیمانی واقع در خیابان امیرسلیمانی محله جماران یکی از معدود باغات باقیمانده در منطقه شمال شهر تهران است که وسعتی در حدود دو هکتار دارد. یکی از ویژگی‌های قابل توجه این باغ که آن را از دیگر باغات به جامانده در تهران متمایز می‌کند، محل قرارگیری آن در منطقه کوهپایه‌ای است که سبب به وجود آمدن بستری شیبدار برای آن شده و این باغ را از باغات مسطح جدا می‌کند و در گروه باغات پلکانی قرار می‌دهد.

از ویژگی‌های باغ امیرسلیمانی می‌توان به خانه قدیمی با معماری اوایل دوره پهلوی، قرارگیری ساختمان در یک‌سوم میانی زمین، قرارگیری عناصر اصلی نظیر عمارت اصلی باغ و آب‌نماها در محور اصلی باغ، وجود هندسه منظم در کاشت گیاهان و کاشت ردیفی درختان کاج اشاره کرد.

شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با خرید این باغ، مرمت و احیای آن را در هیأت یک باغ ایرانی همراه با نمایش تجلی‌های باغ ایرانی در فرهنگ و هنرهای ایرانی و اسلامی در دستور کار قرار داده است.

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*